Przeczytaj inne nasze poradniki w Internecie
Pewien mądry człowiek powiedział kiedyś, że najlepszy aparat to ten, który zawsze mamy pod ręką. Ostatnie lata rozwoju na rynku smartfonów sprawiły, że telefony za kilka tysięcy złotych równo konkurują z lustrzankami za kilkanaście, trzeba jednak wiedzieć jedną ważną rzecz.
O czym trzeba pamiętać podczas każdego nagrania?
Odpowiedź jest prosta — o dźwięku! To właśnie on jest najważniejszym elementem każdego filmu.
Jeśli masz wątpliwości co jest ważniejsze: obraz czy dźwięk, to polecam obejrzeć dwa materiały. Jeden ze słabym obrazem, a drugi dźwiękiem. Na 100% szybciej wyłączsz ten drugi. Słaby dźwięk dużo szybciej burzy iluzję nagrania i jest dużo cięższy do zignorowania. Oczywiście można nałożyć na nagranie muzykę, ale jeśli robimy coś więcej, poza tańczeniem i robieniem min — kilka słów musi być zrozumiałych.
Wbudowany mikrofon w smartfonie nie wystarczy?
Do rozmów telefonicznych jak najbardziej, ale gdy nasze nagranie chcemy puścić w świat, nie staje on na wysokości zadania.
Przez ostatnie lata, gdy aparaty w telefonach nieustannie goniły jakościowo lustrzanki, mikrofony w smartfonach praktycznie stały w miejscu. Wynika to z bardzo anologowej podstawy działania wszystkich mikrofonów. Zwyczajnie na wysokiej jakości rejestrator nie ma miejsca w obudowie.
Temat dźwięku w smartfonach do dzisiaj jest mocno spychany na bok. Cały czas da się kupić nowe urządzenia z głośnikami mono, gdy technologia stereo w telefonach jest znana ponad 18 lat!
Co zrobić, aby uzyskać lepszy dźwięk?
Tutaj cudów niestety nie ma. Tak jak statywy czy gimbale są mniej lub bardziej opcjonalne, to mikrofon jest zakupem obowiązkowym, gdy myślimy o tworzeniu filmów na serio.
No więc, jaki mikrofon wybrać?
Cóż, zależy to zawsze od zastosowania, jakie dla niego przewidujemy. Raz sprawdzi się tradycyjna krawatówka, innym razem mikrofon bezprzewowdowy. Oto kilka rodzajów nagrań i proponowane mikrofony:
Filmy typu "gadająca głowa"
Ta mocno statyczna forma nagrania sprawia, że nie potrzebujemy tutaj wypasionego sprzętu na każdy teren i warunki. Telefon zawsze jest niedaleko nas, dzięki czemu wystarczy najprostsze i jednocześnie najtańsze rozwiązanie, jakim jest mikrofon typu lavalier, często określana mianem krawatówki, czy "pchełki".
Jedną końcówkę zawieszamy gdzieś niedaleko ust, a drugą podpinamy bezpośrednio do gniazda miniJack telefonu (albo specjalnej przejściówki). Tylko tyle potrzeba aby zacząć nagrywanie.
Na rynku dostępna jest ogromna ilość tego typu urządzeń. Najczęściej różnią się one długością kabli i dodatkowymi funkcjami. Zawsze warto rozejrzeć się nad dedykowanymi rozwiązaniami na smartfony, bo wtyczki kabli potrafią płatać figle.
Synco S6M2
Udoskonalona wersja tradycyjnego mikrofonu krawatowego dodatkowo wyposażona w filtr górnoprzepustowy 150Hz, regulację wzmocnienia sygnału w zakresie do 9dB, aktywną redukcję szumów, odsłuch na żywo przez gniazdo słuchawkowe i możliwość przełączania się pomiędzy dedykowanym trybem aparatu i smartfona.
Mobilne vlogi
Gdy wychodzimy na zewnątrz wielometrowy kabel nie zdaje już sprawdzianu wygody, dlatego trzeba przejść się na coś bardziej mobilnego. Być może kojarzysz małe mikrofony nakamerowe, często używane przez filmowców. Teraz wyobraź go sobie jeszcze mniejszego i podpinanego bezpośrednio do smartfona.
Małe mikrofony kierunkowe to klasyka wśród mikrofonów. Ich długość i kształt sprawia, że idealnie sprawdzają się podczas nagrywania vlogów w terenie. Standardowo ich zasięg zbierania wynosi tylko kilka metrów, dlatego stojąc przed telefonem jesteśmy w pełni słyszalni, a dźwięk otoczenia dobiegający z daleka zmienia się w lekkie tło nagrania. Efekt pożądany przez większość filmowców.
Tego typu rozwiązań dedykowanych pod smartfony jest względnie niewiele, a Google nie jest zbyt pomocny przy ich wyszukiwaniu. Jeźli znajdziemy już jakieś urządzenie, warto je gdzieś sobie zapisać.
Synco U1
Lekki i kompaktowy mikrofon kardioidalny zaprojektowany od początku z myślą o smartfonach. Wpinany do gniazda ładowania lub słuchawkowego umożliwia nagrywanie przy użyciu głównej, lub przedniej kamery smartfona. Ruchoma wtyczka pozwala na odgięcie mikrofonu o 90 stopni, dostosowując kierunek rejestratora do kierunku nagrywania.
TokTok, Shorts, Stories itd.
TikTok, Youtube Shorts, Instagram stories to dzisiaj chyba najpopularniejsze zastosowanie dla filmowych funkcjonalności smartfonów. Duży przekrój tego typu nagrań sprawia, że najlepszym rozwiązaniem jest to najbardziej uniwersalne, a nie ma niczego bardziej uniwersalnego niż mikrofon bezprzewodowy.
Mikrofony bezprzewodowe od kilku lat znacząco zyskują na popularności i nie bez powodu. Rozwiązania dedykowane pod telefony mają dosłownie niecałe dwa lata. Ten ruch to w sumie nic dziwnego. Stały się one dużo lepsze jakościowo i cenowo, a brak latających kabli jest niemożliwy do przecenienia.
Zasada działania jest bardzo prosta. Wystarczy podłączyć odbiornik do telefonu i mówić do nadajnika. Tak długo jak jesteśmy w odległości 100m od telefonu, tak długo będzie nas słychać. Warto w tym przypadku zainteresować się rozwiązaniami z dodatkowymi funkcjami. Niktóre mikrofony posiadają opcję modulcji głosu. Fajne rozwiązanie jak chcemy urozmaicić materiał, a nie chce nam się działać w postprodukcji.
Synco G1TL
Mini mikrofon bezprzewodowy działający na paśmie 2,4GHz, łączący w sobie przekaźnik dźwięku z modulatorem głosu. Urządzenie ma możliwość wymieniania wtyczek, dzięki czemu zadziała zarówno z systemem Android, jak i Apple iOS. Nagrywanie dźwięku odbywa się bezpośrednio przez nadajnik, lub przez podłączony do nadajnika mikrofon.
Sondy, wywiady uliczne i wszelkie inne formy rozmów przed kamerą
Takie rozwiązanie ma też swoją przewagę przy zapisie audio. Niektóre mikrofony przewodowe mają nawyk mieszania dwóch źródeł dźwięku w jedno nagranie, przez co jest je ciężko w razie potrzeby poprawiać. Urządzenia bezprzewodowe prawie zawsze rozdzielają dźwięk na dwie ścieżki, pozwalając na większą kontrolę nad nagraniem.
Przy pracy w terenie trzeba zawsze pamiętać, że pojemność każdej baterii jest ograniczona. Przy bardzo długich sesjach nagraniowych wspomaganie w postaci powerbanka na pewno będzie nieocenione.
Synco P2T/L
Linia mikrofonów zewnętrznych, z modulatorem głosu, do urządzeń z systemem iOS i Android, dostępna w wersjach z jednym lub dwoma nadajnikami. Konfiguracja jednym dotknięciem, ogromny zasięg działania, wyłączany pasek LED informujący o statusie oraz etui z funkcją powerbanku. Kombinacja cech idealnie sprawdzająca się podczas nagrań w terenie.
Mam mikrofon i co teraz?
Poniżej zostawiam jeszcze trochę szerszą listę mikrofonów smartfonowych, które warto przejrzeć jak zamierzamy wyposażyć się takie urządzenie.